ایمیل

info@wintonoil.com

تسمه ها

انواع تسمه ها

وقتی در موتور را باز می کنید، چند تسمه می بینید. این تسمه ها را پس از هر ۲۵ هزار کیلومتر بازدید و ترجیحاً هر ۵۰ هزار کیلومتر عوض کنید. ( البته این مقدار در خودروهای مختلف متفاوت است )

 

تسمه تایم

به زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها و زدن جرقه در مجموع انجام عمل احتراق، تایم موتور گفته می شود. برای انتقال نیروی میل لنگ به میل سوپاپ از یک تسمه استفاده شده که به تسمه تایم معروف است.

 

تسمه تایم چه کاربردی دارد؟

این تسمه در کارکرد موتور نقش بسیار مهمی دارد. به گونه ای که در صورت خرابی آن موتور آسیب جدی می بیند. خرابی سر سیلندر پیستون ها، کج شدن سوپاپ ها و بسیای دیگر از مشکلات از مواردی هستند که در صورت از تایم خارج شدن موتور به وجود می آیند.

 

مهمترین عامل به هم خوردن تایم موتور

مهمترین عامل به هم خوردن تایم موتور، پارگی تسمه تایم است وقتی این تسمه پاره می شود، نسبت بین میل لنگ و میل سوپاپ کاملاً از بین رفته و نیروی میل لنگ به میل سوپاپ منتقل نشده، در نتیجه موتور روشن نمی شود. همچنین به راحتی در اولین لحظه پارگی تسمه سوپاپ ها کج شده و پیستون و سر سیلندر آسیب می بینند. پارگی تسمه تایم نیز مشکلات و دلایل مربوط به خود را دارد.

 

یکی از عیوب تسمه و بر طرف کردن آن

یکی دیگر از عیوبی که بسیار شایع است جدا شدن دندانه های تسمه است. وقتی جنس تسمه چندان مرغوب نباشد در اثر گذشت زمان و با کارکرد دندانه های آن به راحتی کنده شده و نسبت میل لنگ و میل سوپاپ به هم می خورد. جابجا شدن این نسبت حتی به اندازه یک دندانه نیز باعث به هم خوردن تایم موتور می شود.

اما برای برطرف کردن عیوب اول و دوم باید چند نکته را رعایت کرد. برای جلوگیری از پارگی تسمه توصیه می شود آن را حتماً در زمان اعلام شده تعویض کنید. هزینه تهیه و تعویض یک تسمه بسیار کمتر از تعمیر موتور است.

 

اصلی ترین عاملی که باعث پاره شدن تسمه تایم

اصلی ترین عاملی که باعث پاره شدن تسمه تایم می شود استفاده از دوره های بالای موتور، مخصوصاً دورهای بیشتر از ۴۰۰۰ دور در دقیقه است که باعث استهلاک سریع قطعات می شود بسیاری عادت دارند در مواقعی که هیچ نیاز به شتاب گیری سریع و زیاد نیست به موتور فشار بیاورند، حرکت در بیشتر دنده ها را تا دور موتورهای بالا ادامه می دهند به گونه ای که عقربه دور موتور به محدوده قرمز ( Red line ) می رسد و در این شرایط نه تنها تسمه تایم بلکه تمامی قطعات موتور تحت فشار شدید قرار می گیردند. پس سعی کنید حتی الامکان از دورهای بالا در موتور استفاده نکنید.

 

دلیل دیگر خرابی تسمه تایم چیست؟

دلیل دیگر که باعث خرابی تسمه تایم می شود عدم استفاده از دنده مناسب در سربالایی ها و عبور از روی سرعت گیرها می باشد. در سربالایی ها وقتی از دنده مناسب استفاده نمی شود. فشار زیادی روی موتور به خصوص تسمه تایم وارد می کند. در سربالایی ها حتماً از دنده سنگین استفاده نمایید و از شتاب گیری های بیهوده در این موارد نیز خودداری کنید.

 

دلیل دیگر  پارگی تسمه تایم چیست؟

دلیل دیگر که باعث پارگی تسمه تایم می شود خرابی تسمه سفت کن است که در صورت گیرپاژ کردن آن باعث کشیدگی و پارگی تسمه تایم خواهد شد . زیاد سفت کردن تسمه که در ابتدا باعث خرابی تسمه سفت کن و در نهایت خرابی تسمه خواهد شد نیز یکی از عوامل پارگی تسمه می باشد . گاهی تمامی عوامل رعایت می شود فشار تسمه سفت کن ، رانندگی و استفاده از دنده مناسب و … همگی در شرایط ایده ال می باشند ولی باز هم تسمه پاره می شود در این مواقع ، عیب از خود تسمه است .

تسمه های نامرغوب امروزه بسیار دیده می شوند . این تسمه ها استاندارد نبوده و توان تحمل بارهای زیاد را ندارد . به سرعت مستهلک شده و پاره می شوند . برای خرید تسمه مناسب توصیه می شود با یک تعمیرکار مجرب مشورت کنید . بعد از خرید تسمه آن را یک بازدید کلی چشمی بکنید تا از وجود هرگونه شکستگی در سطح تسمه مطمئن شوید .

 

نکاتی برای نگهداری تسمه 

از قرار دادن آن در جای نامناسب مثل داخل جعبه و یا زیر چیز دیگر خودداری کنید این کار باعث ترک خوردن تسمه می شود. دنده های سرتاسر تسمه را نگاه کنید. اگر سیم های شبیه نایلون مشاهده کردید از تسمه استفاده نکرده و آن را تعویض کنید و شاید تمامی این مواردی که گفته شد نصف یک عامل نیز تأثیر نداشته باشد.

رانندگانی بدون تنش مهمترین عامل است که اهمیت آن قابل قیاس با بقیه موارد نمی باشد. شاید اصلی ترین عامل در به هم خوردن تایم در تمامی خودروها، رانندگی پر تنش است. تیک آف کردنهای مداوم، رانندگی در دورهای موتور بسیار بالا و .. باعث ایجاد بک رانندگی پر تنش می شود. در نتیجه تمامی عیوبی که گفته شد، در یک رانندگی پر تنش به راحتی نمایان می شود. حتی در صورت بستن بهترین تسمه تایم نیز با رانندگی این چنینی، عمر تسمه تایم و تمامی قطعات کم خواهد شد.

 

زمان تعویض یک تسمه تایم

زمان تعویض یک تسمه تایم ۶۰۰۰۰ کیلومتر می باشد. در این میزان حرکت حتی اگر خودرو کاملاً هم بی عیب باشد تسمه تایم را عوض کنید و در مجموع باید گفت نقش این تسمه و نحوه کار آن تأثیرات زیادی دارد. در گذشته به جای این تسمه از زنجیر استفاده می شد. ممکن است زنجیر اطمینان بیشتری داشته و پارگی آن تقریباً غیر ممکن باشد ولی تولید صدای زیاد، استهلاک بسیار بیشتر و وزن بالا، باعث شد که این تسمه جای زنجیر فلزی را بگیرد.

سایر مطالب سرویس و نگهداری