ایمیل

info@wintonoil.com

چرخ ها

بررسی میزان فشار تایرها

میزان فشار باد داخل تایر تأثیر مستقیمی در میزان سایش آن دارد. برای مثال در اثر کاهش فشار و کم باد شدن تایر، شاهد سایش بیش تر قسمت های بیرونی تایر که با زمین در تماسند، در مقایسه با قسمت های داخلی خواهیم بود.

 

عواقب کم فشارشدن چرخ ها

افزایش مصرف سوخت و افزایش گرمای تولید شده در تایرها از دیگر عواقب کم بودن فشار تایرهاست. در صورت افزایش بیش از حد فشار نیز سطح مرکزی تایر در مقایسه با دیگر نقاط فرسودگی بیشتری پیدا خواهد کرد. به همین دلیل است که سازندگان تایر همواره فشار مناسب را تا حدی کمتر از فشار ماکزیمم درج شده روی دیوار تایر اعلام می کنند. در این فشار، قدرت تایر در برابر نیروی وزن، شرایط مختلف ترمزگیری و شتاب گیری بهینه می باشد.

 

بررسی و کنترل عمق آج لاستیک های خودرو

علاوه بر تنظیم باد، عمق آج لاستیک های خودرو را نیز باید همیشه بررسی و کنترل کرد. در داخل شکاف گل های لاستیک زائده هایی وجود دارد که نشان دهنده مقدار مجاز استفاده از آج لاستیک هستند. برای پیدا کردن آنها، روی کناره های لاستیک علامت هایی معمولاً به شکل مثلث حک شده است. تعویض تایر ممکن است ابتدا کمی گران به نظر برسد ولی هزینه آن از یک تصادف بسیار کمتر می باشد.

 

زمان تنظیم باد چرخ ها و عواقب تنظیم نشدن فشار

برای اطمینان از مناسب بودن فشار تایرها ، توصیه می شود هر دو هفته یکبار، زمانی که لاستیک ها سرد هستند، فشار آنها تنظیم شود. تنظیم نکردن باد تایر بر مصرف سوخت، فرمان پذیری و راحتی خودرو تأثیر منفی می گذارد و عمر آن را نیز کم می کند.

 

میزان فرسایش چرخ ها به چه چیزی بستگی دارد؟

میزان فرسایش تایرها در دو محور خودرو، بسته به نوع، شرایط استفاده و محور محرک خودرو متفاوت است. همچنین میزان سایش سمت داخل و خارج تایرها یکسان نیست. بنابراین جابه جایی تایرها به صورت ضربدری، علاوه بر ایجاد تعادل در میزان سایش کلی و افزایش عمر مفید آنها، زمان تعویض هر چهار لاستیک را یکسان می کند.

سایر مطالب سرویس و نگهداری